A szerzett immunrendszer a születés után csak fokozatosan, hosszú évek alatt alakul ki. A védőoltásokon és különböző fertőzéseken keresztül csak lassan tanulja meg a szervezet felismerni az egyes kórokozókat, hogy aztán ugyanazokra legközelebb megfelelően reagálni tudjon.
A veleszületett immunrendszer aktiválására viszont szükség van. Miért?
A korábbi évszázadokban környezetünk bővelkedett baktériumok és vírusok által okozott veszélyekben, az immunrendszerünk folyamatosan igénybe volt véve. Mielőtt gombaölő szerekkel permeteztünk le rutinszerűen minden élelmiszertermést, csaknem minden, amit megettünk élesztőgombákkal, gombákkal és penészgombákkal volt szennyezett. Az immunrendszer különösen egyes gombák, penészgombák és az élesztőgombák sejtfalaiban levő 1-3, 1-6 béta-glükánoknak nevezett molekulákat tanulta meg felismerni, ezek jelenlétére aktiválódik, illetve erős ellencsapással válaszol.
A túlságosan steril, higiénikus környezet velejárója, hogy kiírtottuk a béta-glükánokat is a környezetünkből. A béta-glükán hiány immunrendszerünket gyengébbé és kiegyensúlyozatlanabbá tette, ezt a hiányt pótolni kell.
A béta-glükánok számos organizmusban megtalálhatók (pl. élesztőgombák, penészgombák, gombák, gabona magvak és baktériumok). Mindegyik béta-glükán típus különböző szerkezeti képlettel jellemezhető, és ezeknek egyedi biológiai aktivitásuk van.
A kutatások igazolták, hogy az élesztőgombából származó béta-glükánoknak van a legerősebb immunrendszer-erősítő tulajdonsága.